Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


InfoTech

MWC 2010: Windows Phone 7 Series

Microsoft konečně představil očekávanou novou verzi mobilních Windows 7. Orientuje se více na dotykové ovládání a HTC již oznámilo telefon s WP7S.

Obavy, že veletrh mobilních technologií MWC 2010 bude jen nepříliš vzrušující přehlídkou mobilů s Androidem vzaly definitivně za své poté, co Microsoft představil očekávanou novou verzi svého mobilního systému Windows. Spolu s tím je pryč název Windows Mobile, nově se bude systému říkat Windows Phone 7 Series (i když hybridní zkratka WM7 asi ještě chvíli přetrvá).

Představení WP7S se ujal sám generální ředitel Microsoftu Steve Ballmer a hned zpočátku konference, či podle našich měřítek spíše vystoupení, vysvětlil, že s novými mobilními Windows 7 chce hrát Microsoft aktivnější roli ve vytváření vzhledu svého systému. Doposud se totiž Windows Mobile držely poměrně konzervativního stylu blízkého klasickým Windows a přidávání vrchních vrstev uživatelského rozhraní přenechával jednotlivým výrobcům. S tím souvisela kritika, že na různých modelech telefonů vypadají stejné Windows odlišně, na druhou stranu to přinášelo výhodu v možnosti širokého přizpůsobení systému těm uživatelům, kteří na to měli čas a chuť. Steve Ballmer však vedle snahy o sjednocení vzhledu zdůraznil, že Microsoft stále ponechá i prostor pro jednotlivé výrobce.

Windows Phone 7 Series


Windows Phone 7 Series už nemá tolik připomínat stolní PC a už vůbec ne starší WM6, nově se vše bude řídit trendem hezkých barevných ikonek, neustálého přístupu k internetu, dostupnosti sociálních sítí.

Na hlavní obrazovce bude šachovnice sestávající z upravitelných políček „live titles“, které například mohou zobrazovat automaticky aktualizovaný obsah z internetu, lidi, kterým často voláte či píšete. Políčka budou sloučena do tématických skupin - lidé (kontakty), fotografie, office (poznámky, synchronizace s PC), hry a hudba+video (synchronizuje hudbu a video se Zune jukeboxem).


Microsoft dále specifikoval minimálně tři tlačítka, které by měl smartphone s WP7S mít a to Start, se kterým přejdete ke zmíněným políčkům, Search, které sjednocuje hledání v kontaktech i na internetu, a Back, což je posun o jednu navigační úroveň nahoru.

Systém bude konečně nabízet multi-touch podporu stejně jako stolní Windows 7, až do čtyř doteků najednou, a celkově bude optimalizován pro ovládání dotyky a zřejmě pro použití s kapacitními displeji. Takové dnes takřka sprosté slovo jako „stylus“ v souvislosti s WP7S nepadlo. Což je dobrá zpráva pro běžného uživatele, který si chce prohlížet fotografie a video, ale špatná pro ty, kteří jsou zvyklí mobilní Windows používat k vážnější práci, kde profesionální aplikace obsahují množství menších grafických prvků.

Windows Phone 7 Series


WP7S nabízí virtuální QWERTY klávesnici na obrazovce, nicméně náročnější zákazníci se zřejmě dočkají i modelů s hardwarovou vysouvatelnou. Propojení se stolními Windows 7 je patrné i z integrovaného webového prohlížeče, který je založen na stejném kódu jako Internet Explorer.

Grafické provedení je velkorysé, nelze se však ubránit dojmu, že vše by mohlo být integrováno i úsporněji, že s tímto systémem bude nucen uživatel používat příliš gest, aby se dostal, kam potřebuje. Nicméně Microsoft zřejmě jen sleduje současný trend a nabízí i podobné grafické přechody, jaké známe od jeho konkurentů, například ze systému Palm Web OS (který se ale do našich končin naneštěstí stále nedostal).

Podle aktuálních informací nebude první verze Windows Phone 7 obsahovat Adobe Flash, i když Steve Ballmer zdůraznil, že proti Flashi Microsoft není. není tedy jasné, jestli je nutné překonat nějaké technické potíže, nebo je to jen projev konkurenční boje, kdy se MS snaží prosazovat svůj konkurenční formát Silverlight. Jestli ale bude WP7S obsahovat Silverlight se dozvíme až na konferenci Microsoft Mix konané v březnu v Las Vegas.

Microsoft plánuje vydat vývojové nástroje (SDK), aby tím umožnil výrobcům, mobilním operátorům i dalším softwarovým společnostem vyvíjet pro WP7S vlastní aplikace. Už nyní se ví, že zájem projevili operátoři AT&T v USA a Orange ve Francii.

Výrobce potvrdil, že nové programy bude možné kupovat a nahrávat do mobilu přes speciální virtuální tržiště organizované Microsoftem. Velkou neznámou je zpětná kompatibilita s aplikacemi pro starší Windows Mobile, popřípadě jak snadno bude možné původní programy přenést na WP7S. 

Windows Mobile verze 6.5 se na trhu objevil až v říjnu 2009, takže stále bude dále oficiálně podporován a to po dobu 3-5 let.

První zkušenosti zatím ukazují, že nový systém WP7S je přitažlivější, nicméně stále se vyznačuje určitou pomalostí a nepříliš svižnými reakcemi. Je ale potřeba zdůraznit, že testován byl jen prototyp přístroje s vývojovou verzí systému, můžeme tedy doufat, že Microsoft konečně vytvoří plynulý a hladce fungující systém s perfektním multitaskingem.

A kdy se vlastně Windows Phone 7 Series objeví? Podle Microsoftu už na sklonku tohoto roku, zájem už potvrdili operátoři Deutsche Telekom, Orange, Verizon a Vodafone a různí výrobci včetně Sony-Ericsson, Samsung, LG a samozřejmě HTC. Tajwanský výrobce High Tech Computer (HTC) patří k největším výrobcům chytrých telefonů a k nejvěrnějším uživatelům Windows Mobile platformy, je tak velmi pravděpodobné, že první telefon s WP7S bude právě od HTC.

Windows Phone 7 Series

Windows Phone 7 Series

Windows Phone 7 Series

Windows Phone 7 Series

autor Alexandr Radecký


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*