Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Foto

Lumix DMC-FX550 s dotykovým ovládáním

Nový kompakt od Panasonicu nabízí výkonnější procesor, dotykové ovládání a ultraširoký objektiv Leica DC s rozlišením 12,1 megapixelů.

Jestli vás nadchlo dotykové ovládání mobilních telefonů a multimediálních přehrávačů, pořiďte si Lumix DMC-FX550. Protože ale Panasonic ví, že být in nestačí, získáte především špičkový fotoaparát s vynikajícím ultraširokým objektivem a vysokým rozlišením. Navíc můžete zaznamenávat video v HD rozlišení a všechno pak rovnou prohlížet na televizní obrazovce.

Panasonic představuje nový fotoaparát s dotykovým displejem ze stylové řady Lumix FX. Novinka s označením DMC-FX550 navazuje na úspěšný model DMC-FX500. Objektiv Leica DC zaujme širokým 25mm úhlem a 5násobným zoomem. Rozlišení stouplo z 10,1 na 12,1 megapixelů a dotykový displej s úhlopříčkou 3 palce pak značně usnadní svým uživatelům ovládání přístroje.

Panasonic Lumix DMC-FX550

Režim iA (Inteligentní Auto), který je chloubou fotoaparátů Lumix, byl v novince DMC-FX550 dále vylepšen. Přináší funkci rozpoznávání tváří, která je schopna najít v davu a rozlišit jednotlivé lidské obličeje. Díky tomu je možné určit konkrétní osobu, na kterou fotoaparát automaticky zaostří a zvolí ostatní nastavení tak, aby právě tento obličej byl dokonale zachycen. Většímu množství povedených záběrů napomáhá i Inteligentní zaostřování AF, které udržuje zvolený cíl stále zaostřený, i když je v pohybu. Jakmile zvolíte iA režim, pracují všechny tyto pokročilé funkce automaticky společně s dalšími. V případě, že se změní podmínky prostředí, fotoaparát se postará o změnu nastavení bez vašeho zásahu, takže vaše snímky budou stále ostré a krásné.

Ovládání DMC-FX550 kombinuje kurzorové tlačítko a dotykový displej, což by mělo ovládání činit snadné a intuitivní. Základní volby je možné nastavovat přímo tlačítkem, pokročilé funkce je pak snadné ovládat dotekem či posunem prstů po displeji.

Panasonic Lumix DMC-FX550

Panasonic Lumix DMC-FX550

Nově vyvinutý procesor Venus Engine V je přibližně 2,4krát rychlejší díky dvěma CPU. Obstarává zpracování obrazu a ovládání, zvyšuje také umělou inteligenci fotoaparátu a zároveň snižuje spotřebu.

Model DMC-FX550 je k dispozici ve stříbrné, černé a zlaté variantě. Barvy jsou kombinovány s hliníkovými prvky a zepředu je zdobí elegantní křivka. (Dostupnost barevných variant se však může lišit podle regionu, takže se nechejme překvapit, co bude k dispozici u nás.)

Širokoúhlý objektiv Leica DC VARIO-ELMARIT s 5x optickým zoomem (ekvivalent 25-125 mm) a vysokou světelností slibuje výborný obraz. Přitom ale díky EA čočkám bylo možné umístit ultra široký 25mm objektiv do velice tenkého těla. Díky širokému úhlu zachytí DMC-FX550 téměř dvojnásobný prostor než běžné 35mm objektivy. Komu by nestačil standardní rozsah objektivu, můžete využít funkci Extra zoom, které s kombinací elektronického zoomu zvyšuje rozsah zoomu až na 9,8x při rozlišení 3 Mpx. Model DMC-FX550 je nově vybaven tlačítkem, které rovnou zvolí maximální přiblížení. Druhým stisknutím tlačítka se aktivuje Extra optický zoom - přiblížení vzroste na 9,8násobek a rozlišení se sníží na 3 Mpx.

Fotoaparát DMC-FX550 přináší i další zajímavé funkce. Panorama asistent vás provede tvorbou vertikálních i orientálních panoramat. Na displeji budou zobrazeny vodící čáry, podle kterých stačí záběr jednoduše upravit. Přiložený program PanoramaMaker je potom perfektně složí dohromady. Funkce Makro zoom umožňuje fotit ještě větší detaily díky 3násobnému digitálnímu zoomu.

Všechny fotoaparáty Lumix mohou snímat obrázky přímo v HD rozlišení 1920x1080 pixelů, které přesně odpovídají širokoúhlým televizorům (16:9). Nový DMC FX550 dokonce zaznamenává i video ve vysokém rozlišení 1280 x 720p s frekvencí 30 fps. Pomocí volitelného kabelu (DMW-HDC2) můžete svůj fotoaparát propojit přímo s televizorem a prohlížet si vaše úlovky v HD kvalitě. Délka zaznamenaného videa je v Evropě omezena na 15 minut, jinak je omezena 2 GB či kapacitou paměťové karty.  

Velký dotykový displej s úhlopříčkou 3 palce je užitečný při focení i prohlížení obrázků. Základní operace zůstaly přiřazeny klasickým tlačítkům, pokročilé nabídky pak můžete procházet dotekem prstu či pomocí stylusu. Dotykem můžete zvolit libovolný bod na displeji, na který pak fotoaparát zaostří. Dotykem můžete také změnit rychlost závěrky a clonu v režimu Manuální expozice. Dotykový displej lze využít i pro jemné nastavení vyvážení bílé a teploty barev. Dotykový displej využijete i při prohlížení fotografií. Nabídka Snadná organizace, jak název napovídá, usnadňuje organizaci obrázků. Prstem procházíte náhledy fotografií pod hlavním oknem a vybranou fotografii je snadné editovat – oříznout, zmenšit či přidat text. Je také možné přímo mazat či označit povedené snímky.

Panasonic Lumix DMC-FX550

LCD s vysokým rozlišením automaticky volí jednu z 11ti úrovní jasu podle úrovně okolního světla. Díky tomu je displej vždy perfektně jasný a čitelný. Menu je dobře čitelné a mohou se v něm snadno orientovat i senioři. Procesor Venus Engine V umožňuje výrazně rychlejší prohlížení fotografií– asi 17x rychleji vykresluje náhledy a 4x rychleji zobrazuje jednotlivé obrázky, dokonce i v nejvyšším rozlišení 12,1 megapixelů, než tomu bylo u starších modělů.

Procesor zlepšuje také kvalitu výsledné fotografie. Je schopen odlišit vysokofrekvenční a nízkofrekvenční šum a odstraní pouze nízkofrekvenční, který snižuje kvalitu obrázků. Dalším vylepšením je zkrácení doby odezvy. Prodleva mezi stisknutím spouště a zachycením snímku je pouhých 0,007 sekund. Fotoaparát DMC-FX550 je schopen uložit asi 2,3 snímky za vteřinu v rozlišení 12,1 Mpx (Max. 5 snímků ve standardním / 3 snímky ve vysokém rozlišení ). V režimu vysokorychlostního sériového snímání zvládne 10 snímků za sekundu. Počet snímků při sériovém snímání je neomezený, takže můžete držet spoušť, dokud se nezaplní paměťová karta. Režim Sériový blesk umožňuje nepřetržité focení s bleskem. I přes vysoký výkon je spotřeba procesoru Venus Engine V o zhruba 16 % nižší než u Venus Engine IV. Díky tomu došlo k prodloužení výdrže baterií až na 350 snímků (CIPA).

Panasonic Lumix DMC-FX550

Panasonic Lumix DMC-FX550

Panasonic Lumix DMC-FX550

Panasonic Lumix DMC-FX550

Panasonic Lumix DMC-FX550

autor Alexandr Radecký


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*