Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


AudioVideo

CES 2009: LG začne vyrábět 15“ OLED obrazovky

Společnost LG ohlásila, že je jen krok od zahájení hromadné výroby 15“ OLED (organic light emitting diode) obrazovek. Ty mají směřovat hlavně do sektoru luxusních televizorů a špičkově vybavených notebooků.

Vedle svého prohlášení samozřejmě společnost na veletrhu také vystavuje prototyp zmíněné OLED obrazovky. Ta je jen 1,4 mm tenká a do výroby by se měla dostat už letos v červnu. 15“ širokoúhlý panel má rozlišení 1366 x 768 bodů, což odpovídá HD 720p.

OLED je technologie již delší dobu vyvíjená jako nástupce LCD a má proti ní četné výhody. Na první místě se obvykle udává tenkost obrazovek, ale popravdě to není to hlavní. Hlavní je, že u OLED svítí samotné body, není potřeba extra podsvícení, takže OLED může dosahovat skutečně vysokých hodnot kontrastu, respektive velmi nízkých hodnot černé, protože samotné zobrazovací body mohou být přímo vypnuté. Mnohem lepší je také odezva, kvalita barev a OLED obrazovky mají špičkové pozorovací úhly.

LG_OLED_1

Na druhé straně to je vyváženo zatím stále značnou cenu a také se ještě zmiňuje problém s životností jednotlivých barevných složek. V tomto směru však již vývoj značně pokročil, a tak ještě zůstává problém s modrou barvou, která zatím nedosahuje žádoucí síly (ani životnosti), jinak řečeno není zatím ještě možné dosáhnout takového rozsahu v modré části barevného spektra, jako u některých pokročilých LCD monitorů. Ale to vše zřejmě vyřeší další vývoj.

LG_OLED_2

První komerční OLED televize, 11“ Sony XEL-1, byla oficiálně uvedena do prodeje na loňském CESu. Zatím stále zůstává luxusním výrobkem pro několik vyvolených, kteří jsou ochotní dát za malý televizor 2500 dolarů. LG hodlá nové obrazovky co nejrychleji využít v televizorech sesterské společnosti LG Electronics.

autor Alexandr Radecký


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*