Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


AudioVideo

Válka HD formátů pokračuje, CBHD v Evropě

Čínský HD formát CBHD, konkurující Blu-ray, expanduje nově i do Evropy. Britská společnost nabízí přehrávač TCL v sadě se 14 HD filmy.

Dlouhý boj high-definition formátů o nástupnictví po DVD se zdál už být rozhodnut - Blu-ray slavilo vítězství a HD DVD se bylo poražené. První pochybnosti o této představě zasadilo ohlášení vývoje k vítěznému Blu-ray konkurenčnímu čínskému formátu China Blue HD (CBHD). Ten vyvinulo konsorcium čínských firem s podporou čínské vlády a s použitím mnoha patentů HD DVD (dokonce i oficiálně licencovaných, nekradených). V jistém smyslu se jedná o reinkarnaci HD DVD, nakonec i CBHD disky mají stejnou velikost jako formát Toshiby, tedy 15 GB u jednovrstvého média a 30 GB u dvouvrstvého.

Čína se již od začátku projektu snažila, aby CBHD nezůstal jen jejich formátem, ale aby ho přijaly i další státy, zejména asijské - výhodou mají být nižší licenční poplatky než u Blu-ray, a tedy nižší ceny přehrávačů, médií i filmů.


CBHD však chce evidentně zaujmout i mimo asijské trhy, britská společnost GBAX začíná do Evropy dovážet a prodávat CBHD přehrávače a filmy. Za 260 liber (~7300 korun, ~280 euro) dostanete přehrávač značky TCL a 14 filmů - 6 anglických (Aviator, Blood Diamond, Invasion, Island, Flood, Posiedon) a 8 čínských titulů, jejichž názvy nám nejsou známy.

Cena přehrávače a filmů není nijak světoborná, pokud však znáte levnější zdroj CBHD filmů, může to být zajímavá volba. Vedle toho umí TCL přehrávat i DVD, MP3 a další formáty.

TCL CBHD

autor Alexandr Radecký


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*