Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


AudioVideo

Specifikace nové verze HDMI 1.4

Mezi nejzajímavější vlastnosti HDMI 1.4 patří integrování Ethernetového připojení, 3D video, filmy až v rozlišení 4096x2160 a více barevných prostorů.

Už od ledna se mluví o nové revizi HDMI, nyní jsou konečně známy podrobné specifikace. Jak se předpokládalo, tak nově budou po stejném kabelu vedle video a audio dat přenášena i data síťová, jinak řečeno HDMI 1.4 poslouží i jako Ethernetové připojení. Jde o reakci na tržní poptávku a na to, že nějaká forma síťového připojení, ať již drátového či bezdrátového, je obsažena ve všech lepších nových high-definition televizorech. Takto bude jak snazší instalace televize pro zákazníka, tak výroba (alespoň v delším výhledu).

HDMI 1.4 bude mít větší propustnost a podporovat 3D video v rozlišení 1920x1080. To znamená dva proudy 1080p videa, jedno pro levé oko a druhé pro pravé. Dalším novým standardem je video v rozlišení 4096x2160 pixelů s „filmovou“ frekvencí 24 snímků za sekundu („4K x 2K“ video) a 3840x2160 pixelů při 24 Hz, 25 Hz a 30 Hz („2160i“).

Nově bude verze 1.4 podporovat barevné prostory sYCC601, Adobe RGB a AdobeYCC601, což by mělo přinést přesnější barvy při zobrazování fotografií a videa z fotoaparátů či kamer.

Spolu s HDMI 1.4 se do komerčního využívání dostane i Mini-HDMI typu D, o kterém jsme informovali zde.

Špatnou zprávou pro zákazníky je, že HDMI 1.4 kabely nebudou jen jednoho typu (+Mini-HDMI), jak by to bylo praktické, ale bude existovat pět různých podtypů, takže při nákupu nové televize či jiného A/V zařízení bude nutné pečlivě číst specifikace.

- Standardní HDMI kabel - datový přenos až 1080i/60
- High-Speed HDMI - datové přenosy přesahující 1080p včetně Deep Colour a 3D video podle nových specifikací
- Standardní HDMI s Ethernetem
- High-Speed HDMI s Ethernetem
- Automobilový HDMI - umožňuje připojit externí HDMI přístroj do HDMI zařízení v autě či jiném vozidle

Standardní HDMI kabely tedy budou v zásadě dostatečné jen pro televize s rozlišením 720p, takže většina lidí bude logicky požadovat vysokorychlostní HDMI a většinou s Ethernetem - pro jistotu, i kdyby zrovna aktuálně síťovou konektivitu nevyužila.

Podrobné specifikace by měly být známy do konce června (jún).


HDMI

autor Alexandr Radecký


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*