Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


AudioVideo

Eizo FlexScan SX2462W s IPS panelem

SX2462W je první 24“ monitor Eizo s IPS LCD panelem, navíc moderní DisplayPort konektor, 16bitové zpracování barev a kontrast až 850:1.

Společnost Eizo já známa tím, že s oblibou používá ve svých monitorech S-PVA LCD panely s tím, že špičkové IPS si nechává pro skutečně náročné grafické a postprodukční monitory jako je nedávno uvedený CG232W.

Nicméně Eizo se svoje zvyky zřejmě rozhodlo porušit, a ohlásilo nový 24“ monitor FlexScan SX2462W s IPS panelem (není znám konkrétní typ ani výrobce panelu). FlaxScan je střední řada monitorů Eizo, které by měly být vhodné jak pro běžnou grafickou práci, tak pro náročné domácí a firemní zákazníky.

Monitor má šíři barevného spektra pokrývajícího 98 % Adobe RGB, což z něj dělá vhodný model pro grafické a video programy podporující správu barev. V běžných kancelářských aplikacích či hrách však budou barvy přesycené, zejména červená a zelená, což je klasický problém „wide gamut“ monitorů. Není jasné, zda bude mít fungující emulaci sRGB barevného prostoru jako například konkurenční NEC 2690. Taková emulace je zvláště obtížná u monitorů s klasickým trubicovým podsvícením, ke kterým se řadí i oba výše uvedené. Naopak modely s plným R+G+B LED podsvícením mají přepínání barevného prostoru snadnější, z těch je nejznámější HP LP2480zx.

SX2462W používá 12bitové LUT tabulky, doufejme, že podporuje i plnou kalibraci. Interní zpracování barev je 16bitové. Pozorovací úhly samozřejmě 178 stupňů, respektive jinak řečeno jedny z nejlepších, které lze na dnešním trhu najít, konkurovat mohou jen H-IPS LCD panely s A-TW filtrem, ale ty naneštěstí pomalu mizí z trhu. Udávané doba odezvy je 5 ms pro přechod šedá-šedá (G2G) a 13 ms pro černá-bílá-černá.

Maximální jas je zcela dostatečných 270 cm/m2, z čehož lze usuzovat, že i minimální jas bude dostatečně nízký pro pohodlné běžné použití. Výrobci si naštěstí čím dál častěji začínají uvědomovat, že minimální jas 120 cm/m2 je dobrý spíše pro bolení hlavy, než pro práci v nepřesvětelných místnostech. Podle specifikací dosahuje monitor maximálního statického kontrastu 850:1 přičemž dynamický kontrast se v této kategorii monitorů nepoužívá.

Konektory jsou dva HDPC komaptibilní DVI-I doplněné novějším display portem, který podporuje 10bitový přeno barev. SX2462W má i USB hub s dvěma porty - nic moc, ale hodí se. Průměrná spotřeba má být 48 W a nějakých 0,7 W v pohotovostním režimu. Barevné varianty jsou černá a bílá.

Monitor byl nejprve ohlášen pro Japonsko, nicméně jak známe Eizo, nemělo by uvedení v Evropě být příliš vzdáleno. Cena v Japnsku v přepočtu odpovídá 750 euro (~20000 korun), což je za dané parametry velmi slušné. Uvidíme ale, jak vysoká bude „evropská“ přirážka.


Eizo FlexScan SX2462W

autor Alexandr Radecký


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*