Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


AudioVideo

Družice Astra 3B vypuštěna

Nová družice pracující na orbitální pozici 23,5° východní délky bude zajišťovat přenosové služby pro Evropu a Střední východ.

Společnost SES Astra oznámila úspěšné vypuštění nové družice Astra 3B. Satelit Astra 3B vynesla do vesmíru raketa Ariane 5 z vesmírného střediska Kourou ve Francouzské Guyaně 21. května v 19:01 místního času (0:01 ráno 22. května středoevropského letního času). Během několika příštích týdnů se satelit dostane na konečnou orbitální pozici. Po testování na geostacionární dráze bude v červnu uveden do komerčního provozu.

Astra 3B se bude nacházet na pozici 23,5° východní délky. Nová družice bude zajišťovat vysílací služby DTH (Direct-to-Home) pro země Beneluxu a východní Evropy. Současně bude páteří veřejných i soukromých satelitních komunikačních sítí v rámci Evropy a Středního východu. Díky tomuto satelitu bude SES Astra moci rozšířit své regionální pokrytí i služby nabízené zákazníkům. Televizní vysílání DTH bude možné zajistit v oblasti od Španělska až po Černé moře. Nová družice zároveň pomůže společnosti SES Astra ještě zefektivnit využití přenosového pásma na pozici 23,5° vých. délky. Astra 3B se připojí k satelitu Astra 3A a umožní uvolnit družice Astra 1E a Astra 1G společnosti SES Astra pro jiné úkoly. Astra 1E a Astra 1G se v současnosti nacházejí na pozici 23,5° východní délky.

Satelit Astra 3B vyrobila firma Astrium ve francouzském Toulouse s využitím platformy Eurostar E3000. Kosmické plavidlo vážící na startu přibližně 5500 kg je vybaveno 60 transpondéry zajišťujícími přenos v pásmu Ku a čtyřmi transpondéry pro pásmo Ka (po prvních pěti letech 56 transpondérů pro pásmo Ku a čtyři pro pásmo Ka). Satelity SES Astra dnes zajišťují vysoce kvalitní vysílání pro 125 milionu evropských domácností. Služby zajišťované z pozice 23,5° vých. délky využívá 3,5 milionu domácností vybavených televizorem.

Astra 3B pokrytí

Astra Ariane 5

Ariane 5 start

 

 

 

autor Jan Kovář


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*