Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Archiv

Onkyo TX-8050 & C-7030

CPT Praha Cena: 10 990 Kč & 6 290 Kč Při pohledu do běžného obchodu s elektronikou by se mohlo zdát, že domácí kina a minisystémy, v lepším případě pak AV receivery zcela vytlačil...


CPT Praha
Cena: 10 990 Kč & 6 290 Kč
Při pohledu do běžného obchodu s elektronikou by se mohlo zdát, že domácí kina a minisystémy, v lepším případě pak AV receivery zcela vytlačily kdysi tak populární stereo komponenty. Není to ale tak docela pravda. Kvalitní stereo si žije vlastním životem v poslechových studiích a domácnostech audiofilů, kteří ocení především neutrální a věrný přednes.
Vzhledem k „vysoké“ kvalitě filmové a televizní tvorby a programové nabídce posledních let se ostatně stále rozrůstají řady těch, kdo došli po zdravé úvaze k závěru, že než platit za kabelovou televizi, která na žádném ze 30, 80 či 120 programů stejně nenabízí nic kloudného, vymění raději televizor za knihy a Facebook za návštěvu kamarádů a známých – a případné mezery v televizním a rozhlasovém vysílání doženou shlédnutím pořadů z archivu České televize či poslechem smysluplných podcastů, mezi něž patří kupříkladu Toulky českou minulostí Českého rozhlasu.
Ano, stereo je pro velmi konzervativní, ba přímo zpátečnické zákazníky, mezi něž se malá část naší redakce hrdě hlásí. Nicméně i konzervativně smýšlející fanda kvalitního sterea ocení některé novoty, jako je hudba sdílená z domácí sítě, přehrávaná z USB disku či internetová rádia a archivy podcastů. Bylo až s podivem, že většina tradičních výrobců Hi-Fi a AV komponent tuto cílovou skupinu, tedy kombinaci kvalitního sterea se síťovými funkcemi, důsledně ignorovala. Jistě, existovaly nejrůznější streamovací komponenty či doplňky, nicméně „internetový stereofonní receiver“ byl až donedávna, zejména v rozumných cenových relacích, pouze nedostupným snem. Nepřekvapuje nás vlastně, že je to právě Onkyo, které díru na trhu správně identifikovalo a vyslalo do ní letošní novinku, síťový receiver TX-8050, který jsme přijali do testu společně s nezbytným (či zbytným, v závislosti na rozsahu vaší CD sbírky) CD přehrávačem C-7030.
TX 8050 vypadá velmi nenápadně – zcela v souladu s minimalistickým designem letošní řady Onkyo má plochý čelní panel (jedná se o broušený hliník, což kvitujeme s povděkem) s čistě uspořádanými ovládacími prvky. Totéž platí o velmi stylovém ovladači, u něhož byl na design zjevně kladen větší důraz než na ergonomii, nicméně nabízí skutečně plnohodnotné ovládání všech funkcí. Je navíc možné, že dálkové ovládání po čase necháte ležet bokem a využijete místo něj aplikaci pro iPhone, iPad či telefony a tablety s OS Android – pro tyto všechny platformy ji nabízí zdarma Onkyo a pro některé z nich existují i placené (někdy lépe vybavené) aplikace třetích stran jako je Oremote. Ovládání z chytrého telefonu či tabletu je velmi pohodlné a oceníte ho zejména při používání síťových funkcí (přehrávání hudby z domácího serveru, internetová rádia či podcasty) nebo USB disku.
Možná až překvapivě bohatá je nabídka vstupů – čtyři analogové AV vstupy (receiver zvládá i základní práci s kompozitním obrazem v SD rozlišení), trojice linkových stereo vstupů (z toho jeden Phono), čtyři vstupy digitální, universal port (pro něj nabízí Onkyo další periferie) ethernet a čelní USB port, který podporuje i digitální přenos hudby z iPodu, iPhonu a iPadu. Na straně výstupů máte vedle dvou linkových a kompozitního monitoru zejména linkový pre-out včetně samostatného výstupu na subwoofer, výstup druhé zóny, IR výstup a samozřejmě tradiční A/B reproduktorové terminály. Za poznámku stojí, že všechny analogové vstupy a výstupy jsou zlacené.
Zvuková stránka receiveru odpovídá cenové kategorii – patří tedy do střední či nižší střední třídy, pokud byste ale srovnávali stereo přednes s AV receivery, pak je odpovídajícím protějškem TX-NR709 či 809. Přístroj nabízí několik poslechových režimů, u Onkyo je tradiční režim Pure Audio, kdy jsou ignorována všechna nastavení tónových korekcí, zvláštností pro poslech starých nahrávek je pak mono režim. Přednes splnil naše očekávání – byl vyvážený, detailní s dostatkem prostoru, zkrátka a dobře ideální pro středně náročného posluchače a střední či menší místnost. Nejlepší nám k TX-8050 přijdou kvalitní regálovky, jako jsou B&W 685 či Elac BS 244. TX-8050 navíc zvládá vedle obligátních MP3, WMA a AAC také formáty jako bezztrátový FLAC (včetně HD) nebo Ogg, přístroj si ale nerozumí s USB disky v NTSF formátu. Poslech internetových rádií je řešen službou vTuner, která má asi nejbohatší adresář rádií a podcastů. Pokud v seznamu svou stanici nenaleznete, můžete se k receiveru připojit přes webový prohlížeč a přidat ji do seznamu oblíbených ručně.
Onkyo C-7030
Máme pocit, že vzhledem k bohaté (a funkční) výbavě TX-8050 se najde mnoho těch, kdo nic více, než stereofonní receiver (plus regálovky a USB či síťový disk), ke štěstí potřebovat nebudou. Nicméně patříte-li mezi majitele rozsáhlé sbírky originálních zvukových placek a netrápí vás nutnost s nimi žonglovat při dohrání skladby, pak je C-7030 ideálním doplňkem – designově ladí, je perfektně zpracován a díky kvalitnímu 24bitovému převodníku Wolfson i výtečně hraje.
U CD přehrávače nelze očekávat bohatou výbavu – naleznete tu základní ovládací prvky (plná sada je na dálkovém ovládání, používat ale budete stejně nejspíše to od receiveru), sluchátkový výstup, na zadním panelu pak linkový zvukový výstup, propojení dálkového ovládání a digitální zvukové výstupy. Podporována jsou klasická a pálená audio CD a datová CD s MP3 či WMA – víc skutečně není třeba, neboť všechny další myslitelné formáty zvládne TX-8050 přes USB či LAN.
Náš vánoční tip na stereo sestavu je tedy jasný: Onkyo TX-8050, volitelně s C-7030. Pokud vás skutečně zajímá jen a jen zvuk nebo potřebujete systém do ložnice či pracovny, stěží byste na trhu v současné době našli lepší kombinaci zvuku, funkcí, ceny a možnosti ovládání z chytrých zařízení. Nicméně pokud vedle sterea přece jen potřebujete nějaký ten HD obraz a prostorové ozvučení, měli byste zvážit kombinaci síťového AV receiveru a kvalitního Blu-ray přehrávače. Doslova se nabízí některý z modelů Onkyo (TX-NR609, TX-NR709 či TX-NR809 – všechny jsme testovali v letošních vydáních HD Worldu), doplněný o BD-SP309 či BD-SP809.
Onkyo TX-8050
Výkon: 80 W/kanál při 8 ohmech, stereo 20 Hz–20 kHz
Frekvenční rozsah: 5 Hz–100 kHz
THD+N: 0,08 % (20 Hz–20 kHz při polovičním výkonu)
SNR: 106 dB (linkové), 80 dB (phono)
Repro: 4–16 ohmů
Podporované formáty: MP3, WMA, AAC, FLAC, FLAC HD, Ogg (Flac a Ogg nejsou podporovány při vzdáleném přehrávání)
Vstupy: 2× koaxiální, 2× optický, 4× AV, 2× linkový, phono, universal port, LAN, USB
Výstupy: AV, monitor, linkový, pre out, zone 2 out, subwoofer, repro A/B, Remote RI
Onkyo C-7030
Přehrává: Audio CD/R/RW, MP3 CD, WMA CD
Převodník: Wolfson 24bit/192 kHz
Vstupy: remote RI
Výstupy: linkový, koaxiální, optický, sluchátka

autor Redakce


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*