Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Archiv

Metz Caleo 47 LED 100 twin R

Německý výrobce, jehož produkty se vyznačují oproti gigantům v podstatě malosériovou výrobou s důrazem na kvalitu a řemeslnou dokonalost zpracování, se rozhodl doplnit svou řadu tel...


Německý výrobce, jehož produkty se vyznačují oproti gigantům v podstatě malosériovou výrobou s důrazem na kvalitu a řemeslnou dokonalost zpracování, se rozhodl doplnit svou řadu televizorů novým modelem s úhlopříčkou 47“ (119 cm) a tenkým provedením. Po pravdě řečeno, bylo již na čase. Zákazníci totiž již delší dobu volali po modelu, který zapadne mezi „malý“ 42“ model a pro jiné zákazníky zase příliš velký 55“ televizor. Nové Caleo tak představuje jakousi pomyslnou zlatou střední cestu. V HD Worldu se s televizory Metz setkáváme již poměrně pravidelně, přesto však neuškodí připomenout specifickou filozofii výrobce, který sice katalogově nabízí „unifikované“ modely, po dohodě s prodejcem však není problém většinu modelů libovolně modifikovat různými TV tunery, rekordéry nebo dalšími součástmi, které Metz pro své stavebnicově koncipované televizory nabízí, aby tak vyhověl individuálním požadavkům zákazníka. Televizory Metz jsou navíc prodávány výhradně prostřednictvím autorizovaných CE dealerů, což by mělo tomuto ryze luxusnímu produktu zajistit odpovídající servisní podporu a kvalifikované konzultace se skutečnými odborníky. Nemluvě o řadě doplňků interiéru, jako je na míru vyráběný nábytek, který jsou prodejci schopni nabídnout, samozřejmě včetně odborné montáže.
Jak už bývá u značky Metz zvykem, současně s aktuální řadou televizorů se představuje také nový design. Kontrastní kombinace leštěného hliníku a černého skla působí velmi přitažlivě, do moderně vybavených obývacích pokojů zapadne přístroj tak dobře, že budete mít pocit, jako by tam byl odjakživa. Umístit ho můžete buď do luxusního stojanu ze stejných materiálů, nebo jednoduše pověsit na zeď. I když Caleo 47 vypadá na první pohled jako dokonale tenký televizor, nepřiléhá kvůli konektorům v zadní části tak těsně, jak bychom chtěli – to je škoda.
To nic ovšem nemění na vynikající obrazové kvalitě Calea 47, které bylo dosaženo kombinací několika vyspělých technologií. Obrazovce s Full HD rozlišením (1920 × 1080) vdechuje život LED podsvícení s podporou lokálního stmívání pro dosažení hlubší úrovně černé a lepší kontrast. Nepřátele elektrárenských společností jistě potěší, že tato funkce má vliv také na energetickou úspornost – v porovnání s CCFL televizory podle výrobce představuje úspora energie až čtyřicet procent. Dlužno dodat, že se v tomto případě nejedná pouze o rétoriku marketingového oddělení výrobce, ale za Metz Caleo 47 skutečně hovoří vysoce nadprůměrná kvalita obrazu, jemuž nechybí smysl pro (až extrémně) správné podání barev, ale i práci s tmavými scénami, kde černá není jen jedním z tmavých odstínů šedé. I tradičně problematické zobrazení pleťové barvy je u tohoto modelu vynikající. Nicméně pokud milujete vysoce saturované barvy pro jejich jásavost nebo prostě jenom vaším dětem připadá reálné podání moc bledé, ani tentokrát vás tento televizor nezklame a nabídne to, co potřebujete. Navíc i při vysokém kontrastu a saturaci barev si drží ostrý obraz, barvy jsou od sebe diferencovány a odstíny přecházejí plynule. Navíc je zde možnost nastavit v bohatém menu individuální parametry pro jednotlivé kanály, takže dětské programy mohou vypadat jako omalovánky a přitom na sousedním filmovém programu nebo na vstupu se můžete oddávat potěšení z reálných barev. Z několika testovacích sekvencí, které používáme, je jedním z našich favoritů snímek irské travnaté pláně v podzimním protisvětle. Pokud jste podobné místo viděli v přírodě, jistě nám dáte za pravdu, že barvy vypadají i ve skutečnosti „divně“. O to obtížnější je tuto scenérii zachytit i reprodukovat. Ani s touto světlohrou však nemělo Caleo problémy a programy jako Travel Channel nebo National Geographic zde vypadají úžasně. Panel na tom totiž není špatně ani co do homogenity podsvětlení, která až na malou část (což ovšem při běžném provozu není patrné) u levého dolního okraje vykázala nadprůměrnou konzistentnost hodnot. Nepřekvapí tak, že panel poskytuje plynulý obraz, přičemž mu nečiní problém ani náročné akční sekvence. O to se – podobně jako u dalších modelů – stará 100Hz technologie mecavisionHD+ a DMC (dynamická kompenzace pohybu). Caleo je tak názornou ukázkou, že ne vše se musí řešit zvyšováním frekvencí, ale postačí i kvalitní filtry, propracovaná řídicí elektronika a její dokonalé přizpůsobení fyzickým vlastnostem LCD panelu.
HD obraz si můžete kdykoli znovu přehrát pomocí zabudovaného HD rekordéru s kapacitou 500 GB, jež dokáže zajistit prostor pro zhruba 100 hodin v HDTV kvalitě, v případě standardního signálu máte možnost nahrát si až pětinásobek této hodnoty. Televizor je v základu vybaven dvěma DVB-T/C tunery, z nichž jeden můžete za příplatek nahradit tunerem pro příjem kabelového vysílání. K dispozici je zde 2000 pozic pro uložení různých televizních stanic, a to včetně jejich individuálních parametrů.
Chválu si však tentokrát zaslouží nejen obraz, ale i integrované zvukové. Zabudovaný dvoupásmový bass reflexní systém, navržený speciálně pro tento model, vydává temné basy, umocněné SRS WOW zvukovým systémem. Čistě podané středy a jasné výšky dávají tušit, že se jedná o jedno z nejlepších řešení, jaké můžete od televizoru bez zapojení externí reprosoustavy požadovat. Majitelé přistrojů Metz však patří mezi ty nejnáročnější diváky, a tak s připojením aktivního audio systému zřejmě nebudou dlouho váhat – pro tyto účely zde je k dispozici celá plejáda potřebných konektorů.
Vstupy a výstupy Metz na své novince rozhodně nešetřil. Integrovaný digitální a analogový tuner pro drátový i bezdrátový příjem i možnost rozšíření o příjem satelitního signálu jsme již zmínili. Navíc jsou k dispozici dva sloty CI+ a HD+ pro placené televizní vysílání. Nechybějí ani tři HDMI vstupy pro digitální přenos obrazu a DVI-I rozhraní, které umožňuje připojení televizoru k počítači. Podporované formáty fotografií a videa si lze prohlížet prostřednictvím USB slotu. Zřejmě není třeba zdůrazňovat, že Metz myslel i na analogová rozhraní. Nechybí YUV propojení a 3 Euro/AV (SCART). Sluchátka nebo kameru připojíte pomocí bočních vstupů. Metz samozřejmě počítá se začleněním svých modelů do bytových řešení (automatizované řídící systémy, multiroom), a tak zde najdeme i systém mecaHome+, spolupracující s řídícím systémem Moeller Xcomfort.
Snadno pochopitelné s jasnou strukturou, ostře zobrazené a tudíž i snadno k přečtení – tak bychom charakterizovali uživatelské menu, na němž jsme ocenili také tři volitelné úrovně nastavení. Sami se tak můžete rozhodnout, chcete-li jít více do detailů a technických nastavení, nebo si vystačíte se základními funkcemi. Dotykové senzory určené k ovládání reagují velmi citlivě a nedávají příliš prostoru pro přehmaty i při rychlejším pohybu v menu. Promyšlený dálkový ovladač z leštěného hliníku vkusně doplňuje jednotnou výbavu Calea.
Metz Caleo 47 je rozhodně nadprůměrný přístroj nejenom cenou, ale především obrazem, zvukem a komfortním ovládáním. Jen těžko se hledá něco, co bychom mu mohli vytknout. Z našeho osobního pohledu je to samozřejmě cena, ale zde se dostáváme do stejné situace jako naši kolegové z motoristických časopisů: většina řidičů by chtěla jezdit ve Ferrari, ale jen někteří mohou. Podobně jako věhlasné značky automobilového průmyslu nabídne i Metz nadprůměrnou výbavu, přebytek výkonu, excelentní zpracování a samozřejmě radost z „jízdy“. Nejde tedy o to, zda má smysl tento televizi koupit, ale zda si to můžeme dovolit.
Technologie panelu: LCD LED
Úhlopříčka: 47“ (119 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Reproduktory: 2× 20W
Poměr stran: 16 : 9
PVR rekordér: 500 GB
Konektory/rozhraní: 3× HDMI, DVI-I, D-Sub, 3× Euro AV (SCART), komponentní video vstup (YPbPr, L/R), vstupy pro centrální reproduktor (cinch), audio výstup cinch/proměnný, digitální audio vstup/výstup (optický S/PDIF), výstup pro sluchátka, USB, CI (2× CA)
Rozměry: 1154 × 765 × 300 cm (se stojanem), 1154 × 739 × 98 cm (bez stojanu)
Hmotnost: 34 kg (se stojanem), 30 kg (bez stojanu)

autor Redakce


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*